SMS nie tylko z komórki (Magazyn INTERNET 11/2006)
Przegląd komputerowych aplikacji do edycji i wysyłania SMS-ów.

Short Messaging Service czyli SMS, w krótkim czasie zrewolucjonizował powszechnie znane metody komunikacji i mimo mało wygodnej obsługi zdetronizował popularnością inne tekstowe formy wymiany korespondencji.

Wystukiwanie na komórkowej klawiaturze nawet krótkich tekstów nie jest jednak rzeczą łatwą ani przyjemną, dlatego w sieci szybko pojawiły się tzw. bramki internetowe, pozwalające redagować SMS-y bezpośrednio na komputerze, a zaraz za nimi specjalne komputerowe aplikacje, przystosowane niczym program pocztowy do edycji i wysyłania SMS-ów, ale z uwzględnieniem różnych, niedostępnych zazwyczaj z poziomu komórki ani bramki udogodnień. Chodzi tu m.in. o możliwość przygotowania indywidualnej książki adresowej z gotowymi numerami telefonów, hurtowego wysyłania SMS-ów do wielu numerów jednocześnie czy wklejania do tekstów przygotowanych wcześniej sentencji lub szablonowych tekstów. Oto czołówka najbardziej znanych aplikacji tego typu i krótka charakterystyka ich funkcji.

eSkiMoS R2

Krajowy i szeroko rozbudowany program do edycji i wysyłania z komputera SMS-ów poprzez płatne i darmowe bramki internetowe. Z poziomu Eskimosa można przekierować w ten sposób SMS-a na jedną z blisko dwudziestu bramek internetowych, choć w większości przypadków wymaga to jednak wcześniejszego skonfigurowania reguł dostępu do bramki, a to wiąże się jednocześnie z rejestracją konta na wybranej stronie www. Specjalny samouczek przygotowany przez autora na stronie programu pokaże jak przygotować Eskimosa do działania i jak wysłać za jego pośrednictwem pierwszego SMS-a. Program jest wyposażony w szeroką paletę najróżniejszych opcji i funkcji, które szczególnie dla bardzo aktywnych użytkowników mogą okazać się przydatne. Eskimos potrafi np. bardzo elastycznie zarządzać kontaktami. Oprócz ręcznej edycji można je zaimportować z pliku CSV bądź innych bliźniaczo podobnych aplikacji (w tym z GaduGadu) a następnie przypisać je do określonych grup. Później edytując jakiegoś SMS-a, można go automatycznie wysłać do wszystkich kontaktów zrzeszonych w danej grupie. Wysłane SMS-y są ponadto archiwizowane w logach programu. Warto jeszcze zaznaczyć, że program może wysyłać tekstowe wiadomości także na internetowe komunikatory (GaduGadu, Tlen) i to zapewniając nadawcy w takim wypadku całkowitą anonimowość. Eskimos pozwala poza tym obsługiwać niezależne profile użytkowników, wysyłać SMS-y o wyznaczonej godzinie nawet jeśli wybrana bramka nie wspiera takiej funkcji, łączyć się z siecią za pośrednictwem serwera proxy, automatycznie dzielić i numerować SMS-y, wysyłać SMS-y do zagranicznych operatorów a także wklejać do edytora gotowe szablony tekstów. Program potrafi również automatycznie uaktualniać swoje zasoby pilnując aby użytkownik zawsze miał na komputerze najnowszą wersje programu.

http://www.eskimosr2.info
Status: freeware/adware
Wersja: 1.84
Ocena: 6/6

+
duża ilość obsługiwanych bramek
wysyłanie (anonimowych) wiadomości na komunikatory
szerokie możliwości w zakresie importu/eksportu kontaktów
archiwizacja wiadomości
możliwość wklejania szablonowych tekstów
-
brak

------------- Eskimos ------------------
eSkiMoS może wysyłać SMS-y do wielu różnych bramek a użytkownik w czasie edycji tekstu ma możliwość korzystać z szablonowych tekstów.

SMS Sender

Darmowy program przygotowany przez sam Microsoft, który pełni rolę dodatku do systemu operacyjnego Windows XP. Aby ściągnąć instalator na komputer, trzeba dysponować legalną kopią systemu - przed pobraniem przeprowadzana jest weryfikacja autentyczności. SMS Sender dostępny jest w polskiej wersji językowej, niemniej jego możliwości sprowadzają się głównie do edycji tekstu. Po zredagowaniu w komputerze SMS-a, ten wędruje do komórki poprzez wybrany wcześniej kanał łączności (IrDA, Bluetooth, USB lub RS), a stamtąd wysyłany jest już normalnym trybem do adresata (odwrotna komunikacja nie jest możliwa). Tym samym program nie wykorzystuje w żaden sposób internetowych bramek, a naliczanie opłat za wysłane wiadomości odbywa się zgodnie w wybranym planem taryfowym operatora sieci GSM. SMS Sender nie obsługuje przy tym żadnych SMS-owych rozszerzeń (MMS, Flash SMS) ani nie pozwala wysyłać wiadomości do wielu odbiorców na raz. Oprócz edycji tekstu, program oferuje za to możliwość liczenia znaków i szybkiego wybierania numerów z wbudowanej książki adresowej. Kontakty (tylko imię, nazwisko i numer telefonu) można dopisywać ręcznie bądź zaimportować z książki adresowej telefonu (pamięci bądź karty SIM). Obsługiwane są przy tym wszystkie formaty numerów, w tym format międzynarodowy, rozpoczynający się znakiem „+”. Opcje konfiguracyjne programu pozwalają ponadto wybrać domyślny tryb kodowania znaków (GSM, UCS-2) oraz rejestrować wysłane wiadomości w pliku dziennika.

http://www.microsoft.com
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=06A4F997-7F69-4891-8929-37B9041924A2&displaylang=pl
Status: freeware
Wersja: 1.0

+
prosta obsługa
import kontaktów z pamięci telefonu
-
brak możliwości wysyłania SMS-ów do wielu numerów jednocześnie

----------- SMS Sender ------------
SMS Sender to propozycja dla osób, które po prostu chciały by wykorzystać standardową klawiaturę komputera i na niej redagować swoje SMS-y, nie oglądając się na internetowe bramki operatorów.

SMS Pilot

Mały program do edycji SMS-ów i wysyłania ich za pośrednictwem internetowych bramek z komputera na komórki. W program wbudowano obsługę piciu bramek czołowych krajowych operatorów a do pomocy dołożono szablon skryptu, który bardziej doświadczonym użytkownikom pozwoli w prosty sposób dostosować parametry dostępu do własnych potrzeb lub stworzyć własny skrypt do dowolnie innej bramki. Oprócz tego program posiada listę adresową umożliwiającą grupowanie kontaktów, rozbudowane opcje importu/eksportu kontaktów z pliku CSV, telefonu lub innych bliźniaczych aplikacji (w tym z Outlooka), możliwość wysyłania SMS-ów do wielu osób jednocześnie i funkcje do ustawiania różnych parametrów wiadomości: potwierdzanie odbioru, umieszczanie numeru własnego telefonu w SMS-ie, wysyłanie wiadomości bezpośrednio na ekran telefonu (flash SMS), czy dopisywanie daty. W czasie wklepywania SMS-a edytor przejrzyście koloruje poszczególne bloki tekstu, dając użytkownikowi wgląd na to, jak i na ile części wiadomość zostanie podzielona. SMS Pilot może także komunikować się bezpośrednio z podłączonym do komputera telefonem komórkowym i wysyłać za jego pośrednictwem zredagowane SMS-y.

http://www.smspilot.com
Status: freeware
Wersja: 1.06
Ocena: 5/6

+
bramkowy i komórkowy tryb wysyłania SMS-ów
różne warianty importu/eksportu kontaktów
kolorowanie tekstu pod kątem podziału SMS-a na części
-
brak

------------- SMS Pilot ---------------
SMS Pilot potrafi kolorować kolejne bloki SMS-a, ukazując użytkownikowi jak i w którym miejscu wiadomość zostanie podzielona na części.
--------------------------------------------

e-smsik

Mały prosty program do wysyłania SMS-ów, którego największym atutem są gotowe okolicznościowe teksty ściągane z serwisu http://smsek.info. Pogrupowane już w samym programie na kilkanaście kategorii tematycznych sentencje, można tu szybko przeglądać, kopiować i wklejać do redagowanych SMS-ów. E-smsik może wysyłać wiadomości jedynie do trzech bramek: Miasto Plusa, Orange MultiBox i sieci Era/Heyah. Poza tym program ma możliwość archiwizować wysłane SMS-y oraz gromadzić w prostej książce adresowej kontakty i telefony. Te ostatnie można też zaimportować do programu z listy adresowej GaduGadu.

http://www.spectron.xt.pl
Status: freeware
Wersja: 1.6
Ocena: 5/6

+
gotowe sentencje okolicznościowych tekstów
-
brak funkcji zliczania znaków

-------------- e-smsik --------------
E-smsik ułatwia redagowanie ciekawych tekstów, pozwalając po prostu korzystać z gotowych tematycznych sentencji, które z internetowego serwisu smsik.info ładowane są wprost do programu.

Ultimate SMS

Darmowy program oparty na licencji Open Source. Według deklaracji autora Ultimate oprócz platformy Windows może działać także na emulatorze WINE, a w przygotowaniu jest odrębna wersja dla Linuxa. Program jest zresztą na etapie wczesnego rozwoju i na razie nie da się go jeszcze precyzyjnie skonfigurować, niemniej swoje podstawowe zadanie jakim jest wysyłanie SMS-ów realizuje już prawidłowo. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim ciekawy styl prezentacji książki adresowej, która przypomina nieco okienko komunikatora. Poszczególne kontakty opatrzone mogą być wybraną graficzną ikoną z nazwą użytkownika i jego numerem telefonu. Ultimate działa w oparciu o wtyczki, które obsługują różne internetowe bramki. Jeśli SMS-a na dany numer da się wysłać z kilku bramek, to użytkownik może z rozwijanej listy wybrać bramkę, przez którą chce wysłać wiadomość. Możliwe jest też ustalenie priorytetów bramek, choć to wymaga na razie ręcznej rekonfiguracji plików konfiguracyjnych. Otwarta architektura programu umożliwia jednak swobodną modyfikacje jego funkcji i dodawanie nowych bramek przez osoby trzecie. Na razie Ultimate potrafi importować kontakty z bliźniaczych aplikacji (w tym z Eskimosa, GaduGadu i innych komunikatorów), archiwizować wysłane wiadomości, zliczać znaki/SMS-y, wysyłać wiadomości do wielu odbiorców jednocześnie, redagować kolejne SMS-y jeszcze w trakcie wysyłki poprzednich i zapamiętywać graficzne obrazki z literami haseł, co przyspiesza proces ich ładowania. Według deklaracji autora program może także odbierać SMS-y wysyłane na bramki i przy pomocy zewnętrznych narzędzi pośredniczyć w zdalnym sterowaniu komputera.

http://gdl.hopto.org/~gdr/usms
Status: freeware
Wersja: 20060816
Ocena: 4/6

+
przejrzysta książka adresowa
zapamiętywanie grafik z hasłami
-
brak opcji konfiguracyjnych

---------------- Ultimate SMS ------------------
Ultimate SMS może na bieżąco proponować alternatywne adresy internetowych bramek, a do tego ma przejrzyście zaprojektowaną książkę adresową przypominającą wyglądem komunikator.
------------------------------------------------------

SMS Service

Komercyjny program, będący w zasadzie przedłużeniem bramki na stronie www. Instalacja programu na lokalnym komputerze ma tę zaletę, w porównaniu z internetową bramką, że pozwala redagować i archiwizować SMS-y także w trybie off-line. Poza tym można tu przygotować własną książkę adresową, archiwizować wysłane SMS-y, wysyłać wiadomości z zaplanowanym opóźnieniem, importować/eksportować archiwa do plików tekstowych, zamieniać numer nadawcy na wybrany podpis a także sprawdzać z wyprzedzeniem koszty wysyłki. Według deklaracji autorów, program jest w stanie wysyłać SMS-y do wszystkich krajowych i większości zagranicznych operatorów sieci GSM (na internetowej bramce można sprawdzić za darmo czy dany numer jest obsługiwany), wysyłać SMS-y o rozszerzonej liczbie znaków (do 306), a także kopiować na własną komórkę loga i tapety wybrane wcześniej z komputera (opcja dostępna jedynie z poziomu bramki www). Aby korzystać z aplikacji, oprócz jednorazowego zakupu, trzeba doładowywać konto wykupując tzw. punkty, które stanowią tu pieniężny ekwiwalent.

http://www.sms.sileman.net.pl
Status: shareware
Cena: 9,00 zł
Wersja: 1.0
Ocena: 4/6

+
programowy i bramkowy tryb obsługi konta
-
komercyjna dystrybucja

------------- SMS Service -----------------
SMS Service to lokalny zamiennik internetowej bramki, umożliwiający redagowanie i archiwizowanie wiadomości bezpośrednio na lokalnym komputerze.
-------------------------------------------------

Zobacz także:
Some Kind of Message
 

Mini słowniczek
Alfabet domyślny (Standard GSM): pozwala na wpisanie do 160 znaków z podstawowego alfabetu łacińskiego (włączając spacje). Wybierając tę opcję należy pamiętać, że znaki nie obsługiwane w tym trybie, na wyświetlaczu telefonu odbiorcy mogą zostać zastąpione przez nieczytelne symbole, pomimo tego, że podczas pisania były poprawnie wyświetlane na ekranie komputera.

Znaki międzynarodowe (UCS-2): ten tryb pozwala na wpisywanie dowolnych znaków ze wszystkich alfabetów takich jak: alfabet polski i środkowoeuropejskie, Cyrylica, Arabski, Chiński itp. Długość wiadomości jest ograniczona do 70 znaków (włączając spacje

Zwykła wiadomość - zawiera litery bądź cyfry, maksymalnie 160 znaków. Takiego SMS-a odbiera każdy telefon dostępny na rynku.

Długi SMS - wiadomości dłuższe niż 160 znaków są dzielone na kilka SMS-ów. W ten sposób można przesłać wiadomość zawierającą 480 znaków, czyli 3 zwykłe SMS-y. Telefon, nie obsługujący dłuższych SMS-ów, pokaże taką wiadomość jako trzy kolejne wiadomości.

SMS graficzny - wiadomość zawierająca kilka wierszy grafiki i do 70 znaków tekstu. Choć taki typ SMS-a mieści się w specyfikacji technicznej GSM, to na szeroką skalę wbudowany jest jedynie w telefonach Nokii. Wśród tych SMS-ów można wyróżnić kilka kategorii: ikona, wygaszacz ekranu i logo operatora.

Dzwonek - niektóre telefony Nokii pozwalają na przesyłanie dzwonków. Dzięki temu można pobrać ulubioną melodię z odpowiedniego serwisu w Internecie lub przesłać komuś dzwonek skomponowany przez nas. Dzwonek to specjalny format SMS wprowadzony przez Nokię, tzw. Smart SMS. Jedną z jego cech jest możliwość przeprogramowania telefonu: w tym przypadku melodii dzwonka.

Wizytówka - specjalny format SMS-a tekstowego wprowadzonego przez Nokię. Pozwala na wysłanie dowolnego numeru, przechowywanego w naszej książce telefonicznej wraz z opisem. Taki SMS jest przez telefon Nokii traktowany jako rekord z książki telefonicznej i jako taki może być zapisany.

e-mail - to tak naprawdę specjalnie spreparowany SMS, wysłany do odpowiedniej bramki w sieci GSM. Jeśli operator świadczy taką usługę, to bramka wyłuska adres i prześle SMS-a do Internetu. Zwykle w takim przypadku wiadomość zaczynamy od adresu internetowego ujętego w nawiasy, np. ...

multicast SMS - specjalny system nadawania SMS-ów. Chodzi o to, by nadawca mógł wysyłać tę samą wiadomości wielu użytkownikom naraz. Obecnie wykorzystywany jest do pogawędek, tzw. chatów, wzorowanych na podobnej usłudze Internetu. Wiadomość wysłana na dany kanał jest rozsyłana do wszystkich użytkowników kanału.

 

 

eSkiMoS R2

SMS Sender

SMS Pilot

e-smsik

Ultimate SMS

SMS Service

Książka adresowa

+

+

+

+

+

+

Dzielenie kontaktów na grupy

+

-

+

-

-

-

Import/eksport kontaktów

+

+/-

+/+

+/-

+/-

-/-

Import kontaktów z: CSV, GG, Outlook, komórki

+,+,-,

-,-,-,+

+,-,+,+

-,+,-,-

-,+,-,-

-,-,-,-

Obsługa zagranicznych bramek SMS

+

-

-

-

+

+

Wysyłanie SMS-ów za pośrednictwem bramek internetowych/podłączonego telefonu

+/-

-/+

+/+

+/-

+/-

+/-

Hurtowe wysyłanie SMS-ów do grup kontaktowych

+

-

+

-

+

-

Zliczanie znaków

+

+

+

-

+

+

Wgląd na podział SMS-a

+

-

+

-

+

-

Wysyłanie SMS-ów z opóźnieniem (o wyznaczonym czasie)

+

-

+

-

-

+

Archiwizacja SMS-ów

+

+

+

+

+

+

Szablony tekstów

+

-

-

+

-

-

Obsługa profili użytkowników

+

-

-

-

-

-

Obsługa Proxy

+

-

-

-

-

-


MI 11/2006

Poza tym w numerze
- Biznes pełen blogowania
- Jak zbudować dynamiczny serwis
- Spamerzy na celowniku
- Inkscape w akcji
- Jak przeprojektować serwis?
- Podstawy PHP
- Jak przechwycić film ze strony WWW?
- Raport: hosting 2006

 

 

Copyright 2003 - 2008 Paweł Goc, Wydawnictwo AVT. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i publikowanie zawartych tu tekstów bez pisemnej zgody autora bądź wydawnictwa zabronione.