Cyfrowy listonosz (Magazyn Internet 2/2005)

Poczta elektroniczna coraz silniej zaczyna wypierać papierową korespondencje. Domowe komputery zastępują długopis, rolę listonosza przejmuje stosowny protokół komunikacyjny a zamiast kartki papieru mamy teraz program pocztowy, który przyjmuje wprowadzone informacje i wysyła je w świat.

Najistotniejszy dla użytkownika moduł tego łańcucha, czyli program pocztowy (określany także często mianem klienta pocztowego), może mieć przy tym różne oblicza i zróżnicowany zakres działań. Dla rodzimego internauty, najważniejszym aspektem użyteczności takiego narzędzia, będzie z pewnością obsługa polskich znaków diaktrycznych. Jak nietrudno przewidzieć, nie mają z tym problemu głównie krajowe aplikacje, które już domyślnie proponują odpowiedni tryb pracy. Zagraniczne programy (zwłaszcza te mniej popularne), w zdecydowanej większości wogóle nie rozpoznają polskich ogonków, a jeśli już, to dopiero po odpowiednim przekonfigurowaniu ustawień. Podobnie wygląda kwestia lokalizacji interfejsu czy sprawdzania pisowni. Z zagranicznych propozycji w zasadzie tylko ścisła czołówka może się pochwalić tego typu rozszerzeniami. Dobór programu pocztowego w dużej mierze zależy jednak od potrzeb samego użytkownika. Dla kogoś kto tylko sporadycznie koresponduje, wystarczy aplikacja z paletą najistotniejszych funkcji - filtr antyspamowy, sprawdzanie pisowni, obsługa załączników, możliwość odbierania i wysyłania poczty w html-u. Prosta aplikacja spełni wówczas wszystkie potrzeby, a do tego będzie łatwa w obsłudze i najprawdopodobniej darmowa. Te osoby natomiast, które dynamicznie wykorzystują sieć, a klient pocztowy służy im do wymiany korespondencji zarówno służbowej jak i prywatnej, zainteresowane będą z kolei wysokim poziomem zabezpieczeń, filtrami do segregowania wiadomości, terminarzem czy możliwością uczestnictwa w Usenetowych dyskusjach. Programu idealnie dopasowanego do potrzeb zapewne nie uda nam się znaleźć, bo każdy ma albo jakieś braki, albo znów nadmiar niepotrzebnych czasem funkcji. Zakładając przy tym, że każdy użytkownik Windowsa zna dyżurnego klienta tego systemu - czyli Outlook Expressa, postarałem się przedstawić w niniejszym artykule czołówkę jego najciekawszych rywali. Oto co nam proponują.

Mozilla Thunderbird

Trochę zapomniany, ale wciąż atrakcyjny i prężnie rozwijający się program pocztowy. Może stanowić doskonały zamiennik Outlook Expressa, tym bardziej że jest od niego znacznie bezpieczniejszy i jak pokazują najnowsze wersje, także lepiej wyposażony. W kręgach rodzimych internautów program ten jest zresztą od dawna czule pielęgnowany, co odzwierciedlają liczne serwisy informacyjne poświęcone temu klientowi (np. www.thunderbird.pl) jak i regularnie pojawiające się lokalizacje. Koniecznie należy też dodać, że program bez trudu daje sobie radę z polskimi czcionkami (trzeba tylko w opcjach ustawić odpowiedni tryb kodowania) i potrafi sprawdzać ortografie w zaznaczonym tekście wysyłanych wiadomości (tu z kolei trzeba doinstalować oddzielnie ze strony producenta polski słownik). Thunderbird w swej najnowszej odsłonie może subskrybować i czytać wiadomości pochodzące z trzech różnych źródeł: serwerów pocztowych, grup dyskusyjnych i kanałów RSS. Każdy typ wiadomości reprezentuje przy tym odrębną kategorię i rządzony jest przez inny zestaw reguł i ustawień. W przypadku poczty i grup dyskusyjnych, nowych użytkowników zaskoczy być może model edycji kont. Po pierwsze hasła dostępu do poszczególnych kont nie są tu przechowywane jawnie w ustawieniach, ale zapamiętywane nieco głębiej w strukturze programu (podaje się je tylko raz przy pierwszej synchronizacji). Druga rzecz to adres serwera poczty wychodzącej. Domyślnie aktywny może być tu tylko jeden adres SMTP i przez niego muszą wychodzić wszystkie listy. Thunderbird to aplikacja, która potrafi bardzo dobrze asymilować się z zainstalowaną w systemie konkurencją. Wykrywa automatycznie obecność rywali (Outlook, Outlook Express, Eudora, Communicator) i proponuje użytkownikowi przejęcie kont, książki adresowej bądź niektórych ustawień z wytypowanego programu (służy do tego specjalny kreator). Thunderbird, jak zresztą większość dzisiejszych klientów, ma poza tym elastycznie rozbudowany system filtrów do segregowania poczty, możliwość przemeblowywania okien i zmiany interfejsu, system dźwiękowych powiadamiaczy, opcje do szyfrowania wiadomości a także różne inne nowatorskie rozwiązania, jak choćby sortowanie wiadomości w grupach dyskusyjnych według rożnych czynników i warunków. Kto czułby przy tym niedosyt funkcji, może także łatwo rozbudować program dogrywając do niego niezależne wtyczki - na stronie producenta znajdziemy przeszło pięćdziesiąt tego typu ulepszaczy.

http://www.mozilla.org/
Status: freeware
Wersja: 1.0
Ocena: 5/6

+
import danych z konkurencyjnych programów
wysoki poziom zabezpieczeń
obsługa grup dyskusyjnych i kanałów RSS
obsługa niezależnych wtyczek
dokładna lokalizacja
-
tylko jeden aktywny serwer SMTP

----------------- Thunderbird ------------------
Mozilla Thunderbird potrafi przejąć wiadomości od zainstalowanej konkurencji a także czytać wiadomości z grup dyskusyjnych i kanałów RSS.

The Bat

Rosyjski "nietoperz" to już od jakiegoś czasu niekwestionowany lider w rankingach pocztowych klientów. Ma właściwie wszystko czego można by wymagać od tego typu aplikacji - jednoczesną obsługę wielu kont, zgodność z licznymi protokołami (IMAP4, POP3, APOP, MAPI, SMTP), szyfrowanie (SSL, PGP), rozbudowany system filtrowania, wyszukiwania i segregacji, możliwość redagowania szablonów i makropoleceń, opcje do podglądania i zarządzania pocztą na serwerze, zabezpieczenia przed załącznikami i rozbudowane możliwości importowania/eksportowania danych. Oprócz tych wszystkich standardowych funkcji, The Bat ma do zaoferowania także cały szereg różnych innych ciekawych i niespotykanych ulepszeń, które podnoszą ogólną ergonomię obsługi - np. wyszukiwarka meni, pozwalająca szybko znaleźć w labiryncie poleceń poszukiwaną funkcję (przycisk ze znakiem zapytania na pasku tytułu) czy tablica informacyjna, która w formie przeźroczystego paska wyświetla tematy pobranych wiadomości. Wbudowane przez autorów funkcje nie stanową przy tym całego potencjału klienta. Za pomocą zewnętrznych wtyczek można przeglądać w programie listy dyskusyjne i wiadomości RSS, odfiltrowywać spam bądź integrować nietoperza z wybranymi antywirusami. Program jest wielojęzyczny, co w zdecydowanej większości przenosi się zarówno na sposób komunikacji z użytkownikiem (polskojęzyczny interfejs, obszerna pomoc) jak i możliwość sprawdzania pisowni w locie (w naszym przypadku wymagana jest jednak obecność Wordowego słownika). Jak na tak wszechstronnie rozbudowaną aplikację, The Bat dzięki lokalizacji jest także prosty w obsłudze, choć trzeba tu również wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to raczej narzędzie dla każdego internauty. Program sprawdzi się przede wszystkim u osób, które bardzo intensywnie wykorzystują elektroniczną korespondencję i będą umiały znaleźć praktyczne zastosowanie dla tych wszystkich funkcji i urozmaiceń. Dla przeciętnego internauty, odbierającego dziesięć maili na tydzień, rozbudowana struktura programu będzie bardziej przeszkadzać niż pomagać. Osoby, które chciały by bliżej zapoznać się z "nietoperzem", powinny odwiedzić jego polskojęzyczny serwis - www.thebat.pl.

http://www.ritlabs.com/
Status: shareware
Cena: od 25 do 45 € w zależności od wersji i przeznaczenia
Wersja: 3.0.1
Ocena: 6/6

+
wysoki poziom zabezpieczeń
wysoko rozbudowana struktura funkcji i poleceń
obsługa wtyczek
dokładna lokalizacja wraz z pomocą
szereg niekonwencjonalnych rozwiązań
-
nieco toporna obsługa

Centrum Rejestracji Oprogramowania
Najnowsza wersja programu dostępna u krajowego dystrybutora

---------------- The Bat -----------------
The Bat to program skierowany dla najbardziej aktywnych użytkowników sieci, którzy codziennie odbierają i wysyłają setki pocztowych wiadomości.

Pegasus Mail

Pegasus Mail to przede wszystkim jeden z najbezpieczniejszych programów pocztowych jakie znaleźć można w tej kategorii (jak dotąd nie było żadnych informacji o wirusach atakujących Pegasusa). Jest to także jeden z nielicznych darmowych klientów, którego wyposażono w tak obszerny zakres różnych funkcji i opcji. Dla użytkowników lokalnych sieci komputerowych (zwłaszcza Novell NetWare) istotnym walorem Pegasusa będzie poza tym jego szeroko zakrojona współpraca w zakresie obsługi poczty - praca w trybie serwera, definiowanie folderów dostępnych dla wielu użytkowników, prezentacja listy adresów osób korzystających z sieci LAN czy kooperacja z nowell-owym serwerem pocztowym Mercury. Niestety, Pegasus jak na razie nie najlepiej sprawdza się na naszym lokalnym podwórku. Nie doczekał się lokalizacji a i z poprawną obsługą polskich znaków też ma wyraźne kłopoty. Można im wprawdzie zaradzić modyfikując odpowiednio niektóre pliki i ustawienia (patrz http://ldhp715.immt.pwr.wroc.pl/~sapi/pmail/pegasus_faq_pl.html), jednak jest to operacja czasochłonna i wymagająca nieco fachowej wiedzy od użytkownika. Oczywiście nie ma też co liczyć na sprawdzanie polskiej pisowni, choć dołączono tu odpowiedni moduł angielskiego słownika. Do licznych zalet tego klienta zaliczyć należy natomiast możliwość podglądania poczty na serwerze i ściągania stamtąd samych nagłówków, obsługę wielu kont pocztowych, tworzenia list dystrybucyjnych, konfigurowania ustawień odrębnie dla poszczególnych użytkowników (opcja administratora), precyzyjnego filtrowania i sortowania wiadomości, edytowania licznych sygnaturek, uzupełniania fiszek w książce adresowej zdjęciem a także zabezpieczania programu i samych wiadomości przed okiem nieupoważnionych osób (możliwość wykorzystania zarówno wbudowanych mechanizmów szyfrowania jak i zewnętrznych narzędzi). Warto też dodać, że Pegasus jest wyjątkowo mało pazerny na zasoby systemowe, a ze strony producenta ciągle można ściągnąć wcześniejsze wersje klienta dla DOS-u i Windowsa 3.x

http://www.pmail.com/
Status: freeware
Wersja: 4.2c
Ocena: 4/6

+
wysoki poziom bezpieczeństwa
dostosowanie do pracy w sieci LAN
szeroki asortyment filtrów i opcji konfiguracyjnych
-
brak lokalizacji i problemy z kodowaniem polskich liter

-------------- Pegasus ---------------
Wśród darmowych klientów okazale prezentuje się Pegasus Mail. Niestety nie doczekał się on jeszcze lokalizacji a i z poprawną obsługą polskich znaków mogą być w tym programie pewne problemy.

Eudora

Znany i dość wysoko notowany program pocztowy amerykańskiego producenta. Domyślnie Eudora nie jest w stanie prawidłowo interpretować polskich czcionek, ale z pomocą Microsoftowego Outlooka i drobnych korekt w ustawieniach można ją zmusić do właściwego działania. Pierwszy warunek to obecność w systemie Outlook Expressa. Jeśli go mamy, to w ustawieniach Eudory, pod pozycją "Viewing Mail" wystarczy zaznaczyć pozycje "Use Microsoft's viewer" a następnie ponownie uruchomić klienta. Po tym zabiegu problemy z kodowaniem polskich znaków powinny ustąpić a wiadomości nie powinny już straszyć krzaczastymi czcionkami. O lokalizacji czy sprawdzaniu polskiej pisowni niestety trzeba już jednak zapomnieć - program weryfikuje wprawdzie błędy, ale wyłącznie w anglojęzycznych tekstach. Do wad programu można też zaliczyć mało intuicyjny interfejs z nietypową i nieco skomplikowaną obsługą. Eudora to program, który może działać w trzech różnych formach dystrybucji - darmowej, ale pozbawionej większości istotnych funkcji, reklamowej, choć z i tak wyłączonym mechanizmem filtrowania spamu i płatnej. Gdyby zdecydować się na reklamową wersje adware, to znajdziemy tu m.in. moduł elektronicznego cenzora ostrzegającego przed pikantnymi tekstami (MoodWatch), graficzne statystyki wysłanej i odebranej poczty (Email Usage Status), mechanizm koncentracji treści wiadomości (zarządzanie długimi wątkami w korespondencji) czy narzędzie do przenoszenia kształtu czcionek z jednych wiadomości do drugich. Standardowo są tu także różne opcje do szyfrowania i autoryzowania wiadomości (SSL, Kerberos), filtry do sortowania przychodzącej poczty, kreatory do importu danych, wyszukiwarki, emoticony a nawet specjalne zabezpieczenia odsłaniające prawdziwe adresy hipertekstowych odsyłaczy w nadsyłanych listach (antyphishing). Tego typu nietypowych rozwiązań i funkcji jest tu zresztą znacznie więcej i przed dokonaniem wyboru warto je spokojnie przeanalizować na stronie producenta.

http://www.eudora.com/
Status: shareware/adware/freeware
Cena: 49,95 USD (wersja shareware)
Wersja: 6.2
Ocena: 4/6

+
wiele niestandardowych rzadko spotykanych funkcji
-
mało intuicyjny interfejs

----------------- Eudora -------------------
Eudora to program nacechowany wieloma ciekawymi i rzadko spotykanymi walorami. Np. możliwością generowania graficznych statystyk czy funkcjom antyphishingowym.

Sylpheed-Claws

Ciekawy wieloplatformowy program pocztowy, który może służyć zarówno do wymiany korespondencji jak i dyskutowania w Usenecie. Wyglądem i stylem obsługi przypomina bardzo popularnego Gimpa. Podobnie jak i on wymaga zresztą obecności w systemie bibliotek GTK. Niestety, mimo że w ustawieniach można zadeklarować wschodnioeuropejski tryb kodowania znaków, to Sylpheed najwyraźniej nie do końca sobie z tym radzi. W miarę poprawnie wyświetlany jest jedynie tekst wklejany z zewnętrznego pliku lub napisany w zewnętrznym edytorze (odpowiednia opcja pozwala wykorzystać do tego celu wybrany program). Jeśli natomiast wyedytujemy tekst bezpośrednio w oknie nowej wiadomości, to po dotarciu do adresata wiadomość jak zwykle straszyć będzie krzaczkami w miejscach polskich czcionek. Sylpheed to projekt OpenSource kierowany głównie na platformę linuksowych systemów operacyjnych. Niemniej, użytkownicy okienek także znajdą wersję klienta przeznaczoną dla ich systemu (Claws). Sądząc z deklaracji, windosowa wersja powinna radzić sobie ze sprawdzaniem pisowni i podkreślaniem błędów (można wykorzystać do tego celu odrębną wtyczkę Aspell lub Wordowy słownik), niemniej obecna wersja klienta najwyraźniej ma z tym jeszcze jakieś problemy. Bez zarzutu zlokalizowano natomiast interfejs programu, który we wszystkich oknach i opcjach komunikuje się z nami już od startu w rodzimym języku. Program jest dość mocno rozbudowany i może obecnie zaoferować użytkownikowi szeroką paletę funkcji: obsługa wielu kont i protokołów, wątkowanie i wyszukiwanie wiadomości, filtrowanie i wyróżnianie postów, szyfrowanie tekstów, autoryzowanie dostępu, tworzenie szablonów, nagłówków, podpisów, wizytówek i wielu innych zdefiniowanych ustawień względem których program będzie się domyślnie podporządkowywał. Komu nie za bardzo odpowiadał by natomiast interfejs programu, to także może go także elastycznie przekonfigurować, zmieniając np. wygląd, położenie czy ilość graficznych ikonek w poszczególnych oknach. Claws nie powinien zawieść również entuzjastów grupowych dyskusji. Wbudowano mu bowiem obszerny zestaw filtrów i warunków do autowyróżniania wiadomości spełniających określone kryteria i wymagania.

http://sylpheed-claws.sourceforge.net/
Status: freeware (OpenSource)
Wersja: 0.9.13
Ocena: 4/6

+
lokalizacja
rozbudowane mechanizmy filtrowania poczty i grup dyskusyjnych
wieloplatformowość
obsługa skórek + możliwość konfigurowania interfejsu
-
problemy z kodowaniem polskich liter

--------------- Sylpheed -----------------
Sylpheed Claws to wieloplatformowy klient do obsługi poczty i grup dyskusyjnych.


PocoMail

Jeden z nielicznych anglojęzycznych klientów pocztowych umiejących poprawnie interpretować polskie ogonki w wysyłanych i odbieranych wiadomościach. Program nie dysponuje co prawda polskojęzycznym interfejsem, ale potrafi za to sprawdzać w locie pisownię podkreślając na czerwono zauważone błędy. Domyślnie autorzy uzbroili klienta jedynie w angielski słownik, ale ze strony www.addictivesoftware.com/dicts-extern.htm ściągnąć można inne moduły słowników, które po zaimportowaniu weryfikować będą automatycznie gramatyczną poprawność edytowanych słów. Warto przy tym nadmienić, iż oprócz typowych słowników przystosowanych do sprawdzania potocznej pisowni w różnych językach (w tym i polskim), znajdują się tam także specjalistyczne słowniki naukowo-techniczne ułatwiające eliminację literówek w trudnych wyrazach. PocoMail to program dość mocno rozbudowany. Ma szeroko konfigurowalny zestaw filtrów (Bayesian), system segregowania i wyróżniania wiadomości według różnych kryteriów, szablony do przygotowywania gotowców, edytor sygnatur, różne warianty wyświetlania wiadomości i załączników, opcje do podglądania i zarządzania wiadomościami bezpośrednio na serwerze, konsole do analizowania przebiegu bieżących zadań, książkę adresową, zestaw graficznych uśmieszków i obszerną paletę poleceń przystosowanych do importowania, eksportowania i archiwizowania wiadomości i adresów. Do tego wszystkiego dochodzą możliwości w zakresie przeglądania grup dyskusyjnych, wątkowania wiadomości, autouzupełniania tekstów i adresów, formatowania czcionek i teł, podmieniania skórek, nawiązywania i zamykania połączeń, przemeblowywania okien, klasyfikowania wiadomości, dołączania notatek, blokowania grafik, szyfrowania listów i autoryzowania dostępu - zarówno w stosunku do pojedynczych wiadomości jak i wybranych opcji czy sekcji. W opcjach klienta da się poza tym wytypować sygnał dźwiękowy do powiadamiania o nowych wiadomościach oraz określić rozszerzenia załączników jakie powinny automatycznie trafiać do zainstalowanego skanera antywirusowego (trzeba podać ścieżkę dostępu). Ciekawym i rzadko spotykanym rozszerzeniem jest tu także moduł notyfikatora. W momencie odebrania nowej poczty, program wyrzuca na pulpit małe okienko z tytułami przyjętych wiadomości i pozwala użytkownikowi jednym kliknięciem szybko otworzyć wybrany list.

http://www.pocosystems.com/
Status: shareware
Cena: 39,95 USD
Wersja: 3.2
Ocena: 5/6

+
sprawdzanie pisowni w locie
moduł notyfikatora
poprawna interpretacja polskich znaków
szeroko rozbudowane opcje konfiguracyjne
współpraca z antywirusem
-
nieco skomplikowana konfiguracja kont

----------------- PocoMail ------------------
PocoMail to jeden z nielicznych zagranicznych klientów pocztowych poprawnie radzących sobie z interpretacją polskich czcionek.

Draco Organizer

Jak sama nazwa wskazuje Draco to nie tyle program pocztowy co organizer przechowujący różnego typu dane. Moduł klienta stanowi tu jednak zasadniczą część aplikacji i po części podporządkowane mu są pozostałe składniki pakietu. A ten wart jest uwagi choćby z tego względu, że jako krajowy produkt nie stwarza problemów z kodowaniem polskich liter, nie wymaga czasochłonnych analiz i co dość nietypowe - nie trzeba za niego płacić (a w każdym razie nie muszą tego robić prywatni użytkownicy). Jak w większości personalnych menadżerów informacji mamy tu rozwijaną listę ze składnikami programu, czyli klientem pocztowym, kalendarzem oraz menadżerem zadań, spotkań, rocznic, kontaktów i grup. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze notes do odnotowywania istotnych informacji na każdy dzień tygodnia, sejf do przechowywania haseł dostępu, bramka do wysyłania SMS-sów (wraz z odrębną książką adresową) i specjalny panel startowy z informacją dnia: wschód/zachód słońca, pogoda w wybranym mieście, ilość nowych wiadomości w skrzynce pocztowej, bieżące spotkania, zadania, rocznice a także aktualne wiadomości z wybranych kanałów RSS. Zakres wszystkich funkcji organizera wieńczy moduł no nawiązywania i prowadzenia bezpośrednio z komputera rozmów telefonicznych (uwarunkowane jest to wszakże sprzętową obecnością mikrofonu i głośników). Co się tyczy samego klienta, to można śmiało stwierdzić, że o ile nie mamy jakichś wysublimowanych wymagań w stylu obsługi grup dyskusyjnych czy pracy w lokalnej sieci, to Draco z pewnością powinien nas usatysfakcjonować. Mamy tu elastyczne i łatwe w klasyfikowaniu filtro-segregatory, różne formy importowania, eksportowania i archiwizowania danych, możliwość podglądania i kasowania poczty bezpośrednio na serwerze, szyfrowanie wiadomości w oparciu o PGP, wątkowanie i kolorowanie wiadomości, sprawdzanie pisowni, przeszukiwanie treści, zabezpieczenia przed szkodliwymi składnikami (skrypty, kontrolki, aplety, grafiki), profile tożsamości i różne autouzupełnienia czyli papeterie, szablony, sygnatury bądź wizytówki (w tym vCard). Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze notyfikator pocztowy, synchronizator czasu i dźwiękowe zapowiedzi mijanych godzin oraz odbieranej poczty. Na koniec warto jeszcze dodać, iż z poziomu ikonki na pasku zadań można szybko wydać aplikacji jakieś polecenie bądź otworzyć stronę internetową zindeksowaną w ulubionych Explorera.

http://www.dracosoftware.pl/
Status: freeware (w zastosowaniach niekomercyjnych)
Wersja: 2.0.3
Ocena 5/6

+
rozbudowany organizer
elastyczne filtry i zabezpieczenia
prosta obsługa
subskrypcja kanałów RSS
-
uzależnienie od Internet Explorera
nieco powolne działanie

------------------ Draco ------------------
Draco Organizer to przede wszystkim rozbudowany menadżer informacji. Wchodzący w jego skład program pocztowy wyróżnia się jednak szerokim asortymentem funkcji i elastycznie konfigurowalnymi zabezpieczeniami, pozwalającymi np. blokować spam na podstawie wybranego trybu kodowania czy domeny.

Bloomba

Blomba to kolejne połączenie programu pocztowego i menadżera zadań, tyle że z nieco bardziej skonsolidowaną konstrukcją - menadżer to w zasadzie rozbudowany kalendarz w którym można zapisywać i planować różne zadania. Mocną stroną programu jest ergonomicznie zaprojektowany interfejs z podglądem na kalendarz, wyszukiwarką, drzewkiem katalogów, przejrzystymi ikonami i panelami podglądu poczty. Oprócz kalendarza w programie znajdziemy także moduł do odbioru i subskrypcji kanałów RSS oraz synchronizator, który pozwoli wymieniać dane z kalendarza między klientem a palmtopem. Program potrafi poza tym skrupulatnie przejmować pocztę, konta i ustawienia od innych znanych klientów a następnie automatycznie wprowadzać je do własnych opcji. Co ciekawe, przy takim importowaniu można określić z której tożsamości program ma skorzystać, co niestety nie często się zdarza u konkurencji. Istotnym walorem tej aplikacji jest także fakt, iż w przypadku wiadomości pocztowych, program potrafi prawidłowo wyświetlać polskie czcionki (dotyczy to zarówno wysyłanej jak i odbieranej poczty i to niezależnie od formatu - tekst/html). Na polskie ogonki nie możemy natomiast liczyć w wiadomościach RSS ani w redagowanych informacjach kalendarza. Klienta wyposażono poza tym w prosty filtr do usuwania niechcianych wiadomości, rożne zabezpieczenia do blokowania niepożądanych treści (grafiki, skrypty itp.), książkę adresową, wyszukiwarkę i elastyczny system rozlokowywania wiadomości w folderach zależnie od różnych cech i preferencji.

http://www.statalabs.com/
Status: shareware
Cenna: 59,99 USD
Wersja: 2.0.3
Ocena: 3/6

+
przejrzyście zaprojektowany interfejs
dołączony kalendarz
moduł synchronizacji z palmtopem
-
problemy z polskimi znakami w wiadomościach RSS

--------------- Bloomba ---------------
Bloomba to proste i wygodne połączenie klienta pocztowego z terminarzem.

Forte Agent

Coś dla osób zainteresowanych bardziej uczestnictwem w grupowych dyskusjach niż wymianą emailowej korespondencji. Forte Agenta przystosowano bowiem przede wszystkim do obsługi Usenetu, zawężając funkcje pocztowe do niezbędnego minimum. Główna wada programu (napiętnowana zresztą od lat przez wszystkich jego użytkowników), polega na ograniczeniu ilości obsługiwanych jednocześnie serwerów NNTP/POP3/SMTP do jednej pozycji. I o ile w przypadku grup dyskusyjnych taki limit można jeszcze jakoś zaakceptować, to już obsługa konwencjonalnej poczty przy jednym aktywnym koncie jest już trochę mało wygodna. Co po niektórych użytkowników przyzwyczajonych do nowoczesnych i kolorowych interfejsów zaskoczyć może także wygląd programu, który robi wrażenie jakby czas zatrzymał się dla niego dziesięć lat temu. Pomimo pewnych przywar, Forte Agent w odróżnieniu od większości zagranicznych programów w miarę dobrze radzi sobie natomiast z kodowaniem polskich liter. Trzeba tylko koniecznie pamiętać, aby w czasie instalacji nie klikać bezmyślnie przycisku Dalej, tylko pozwolić aplikacji zainstalować dodatkowe zestawy znaków - konkretnie Central/Ekstern Europe. Na zlokalizowany interfejs czy sprawdzanie polskiej pisowni niestety nie ma już co liczyć, chyba że zdecydujemy się na jakieś nieformalne rozwiązania - pod adresem http://www.arudnik.aplus.pl/  dostępne jest spolszczenie (na razie dla wcześniejszych wersji Agenta), natomiast autor witryny http://www.cirow.pl/~abajor/winort.html  proponuje uniwersalne narzędzie do sprawdzania pisowni, które może zresztą znaleźć zastosowanie także w innych edytorach tekstu. Na temat Usenetowych funkcji Agenta pisaliśmy już wcześniej (patrz MI - 3/2004 i MI - 4/2002), natomiast co się tyczy emailowych zastosowań, to Agent może wątkować wypowiedzi, przyjmować i wysyłać załączniki (MIME), odpowiadać na posty, dołączać sygnaturki a także współpracować z innymi aplikacjami w procesie wysyłania korespondencji (MAPI).

http://www.forteinc.com/
Status: shareware
Cena: 29,00 USD
Wersja: 2.0
Ocena: 4/6

+
zaawansowane funkcje Usenetowe
-
ograniczenie do jednego aktywnego konta

--------------- Forte Agent ----------------
Komercyjny Forte Agent na pierwszym miejscu stawia obsługę Usenetu a dopiero potem konwencjonalnej poczty.

Becky

Becky to propozycja dla osób, które lubą zarządzać swoją pocztą zarówno na lokalnej maszynie jak i bezpośrednio na serwerze. Jedna z opcji (Remote Mailbox) pozwala bowiem zarządzać wiadomościami zlokalizowanymi jeszcze na serwerze w taki sposób, jakby były one już w skrzynce odbiorczej klienta. Można w ten sposób podglądać nagłówki, czytać wiadomości, kasować wybrane listy lub redagować bezpośrednie odpowiedzi. Innym nietypowym walorem tej aplikacji jest specjalny terminarz (Reminder). Internauta po zredagowaniu pocztowej wiadomości może zaplanować datę i czas jej wysłania, a Reminder samodzielnie zatroszczy się już o to aby w wyznaczonym terminie połączyć się z siecią i przekazać (bądź odebrać) całą pocztę. Becky pozwala poza tym tworzyć w html-u gotowe szablony listów, w różny sposób filtrować i segregować pocztę, zarządzać subskrypcjami list dyskusyjnych a także obsługiwać zewnętrzne wtyczki, z których dwie zintegrowane domyślnie z instalatorem pozwalają szyfrować wiadomości (PGP) i nagrywać głosowe informacje. Należy także zaznaczyć, że program dobrze radzi sobie z obsługą polskich znaków - jak zwykle trzeba tylko w opcjach wybrać wcześniej odpowiedni tryb kodowania.

http://www.rimarts.co.jp/becky.htm
Status: shareware
Cena: 40 USD
Wersja: 2.0
Ocena: 4/6

+
zarządzanie wiadomościami bezpośrednio na serwerze
zaawansowany moduł autorespondera
-
brak

------------------ Becky ------------------
Becky potrafi sprawnie zarządzać pocztą na serwerze, a do tego może automatycznie (według zadeklarowanych wcześniej warunków) wysyłać bądź odbierać pocztę o zaplanowanych dniach, godzinach lub częstotliwościach.

Zobacz także:
i.Scribe, Gołąbek, Incredimail, WikMail, Asystent.m6, DreamMail, KomaMail

OE-QuoteFix, OpenContact, Peer2Mail, ReadNotify, MailStore Home


 

The Bat

Pegasus Mail

Mozilla Thunderbird

Eudora

Sylpheed Claws

PocoMail

Draco Organizer

Bloomba

Forte Agent

Becky

Obsługa polskich czcionek ISO-8859-2

+

-

+

+ (wymagany Outlook Express)

-

+

+

+

+

+

Obsługa wielu kont

+

+

+

+

+

+

+

+

-

+

Obsługiwane protokoły: IMAP4, POP3, APOP, MAPI, SMTP

+,+,+,+,+

+,+,+,+,+

-,+,-,-,+

-,+,+,+,+

+,+,+,-,+

+,+,+,-,+

-,+,-,-,+

-,+,-,-,+

-,+,+,+,+

+,+,+,-,+

Żądanie potwierdzenia, potwierdzanie odbioru

+,+

+,+

+,+

-,-

-,-

-,-

+,+

-,-

-,-

-,-

Obsługa załączników

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

Wątkowanie wiadomości

+

-

+

+

+

+

+

-

+

+

Filtry: antyspamowe, segregujące, wyróżniające

+,+,+

+,+,+

+,+,-

+,+,-

+,+,+

+,+,+

+,+,+

+,+,-

+,-,-

+,+,-

Odrębny podział wiadomości na czytane, nieoczytane, inne

+,+,+

-,-,-

+,+,+

+,+,+

+,+,-

+,+,+

-,-,-

+,+,+

-,-,-

-,-,-

Zabezpieczenia przed wybranymi załącznikami

+,+

+

+

-

-

+

-

-

-

+

Podgląd wiadomości na serwerze, bezpośrednie kasowanie

+

+,-

-,-

-,-

-,-

+,+

+,+

-,-

-,-

+,+

Notyfikator pocztowy, powiadamianie dźwiękiem o nowo ściągniętej poczcie

-,+

+,+

-,+

-,+

-,-

+,+

+,+

-,+

-,+

-,-

Pozostawianie kopii wiadomości na serwerze

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

Wbudowana przeglądarka graficznych załączników

+

-

-

-

+

+

-

-

-

-

Papeterie, szablony, indywidualne tożsamości

-,+,+

-,-,-

-,-,-

-,+,+

-,+,-

-,+,+

+,+,+

-,-,-

-,-,-

-,+,+

Wybór kolorystyki czcionek, teł

+,+

+,-

+,+

+,-

+,-

+,+

+,-

-,-

+,-

+,+

Obsługa wizytówek (vCard)

+

-

+

-

+

+

+

-

-

+

Szablon powitania, sygnaturki

+,+

-,+

-,+

+,+

+,+

+,+

+,+

-,+

-,+

+,+

Polska wersja językowa/sprawdzanie polskiej pisowni

+/+

-,-

+/+

-/-

+,?

-,+

+,+

-,-

-,-

-,-

Możliwość przemeblowania układu okien

+

-

+

+

+

+

-

-

+

-

Format wysyłanych wiadomości: tekst/html

+,+

+,+

+/+

+,+

+,-

+,+

+,+

+,+

+,-

+,+

Opcje importu eksportu wiadomości/książki adresowej

+,+

-,-

+,+

+/-

+,-

+,+

+,+

+,+

+,+

+,+

Archiwizacja poczty, zapisywanie pojedynczych wiadomości do plików tekstowych

+/+

-,+

-,+

-,-

-,-

+,-

+,-

+,-

-,+

-,+

Wyróżnianie poszczególnych wiadomości priorytetem ważności

+

+

+

+

+

+

+

+

-

+

Obsługa PGP/certyfikatów cyfrowych/szyfrowanie wiadomości/zabezpieczanie kont hasłem

+/+/+/+

+,+,+,+

+,+,+,-

-,+,+,-

+,+,+,-

-,-,+,+

+,-,-,-

-,-,-,-

-,-,-,-

+,-,-,-

Oflagowywanie wybranych wiadomości

+

+

+

+

+

+

+

+

-

+

Dołączony notatnik, terminarz, książka adresowa, kosz, wyszukiwarka

+,+,+,+,+

+,-,+,+,+

-,-,+,+,+

-,-,+,+,+

-,-,+,+,+

+,-,+,+,+

+,+,+,+,+

-,+,+,+,+

-,-,+,+,+

-,-,+,+,+

Obsługa grup dyskusyjnych

+ (wtyczka)

-

+

-

+

+

-

-

+

-

Skróty klawiaturowe

+

-

+

+

+

+

+

-

+

+

Sieciowe tryby pracy/profile użytkownika

+/+

+/+

-,-

+,-

-,-

-,-

-,-

-,-

-,-

-,-

 


MI 2/2005

  Poza tym w numerze
- Marketing internetowy, czyli jak się reklamować w sieci
- Kradzieże domen wciąż w modzie
- Internetowe zakupy a ochrona konsumentów
- Ataki typu DoS
 
Anatomia zagrożenia i metody obrony
- Głos eksperta
 
Wbrew regułom, czyli jak konstruować tekst na stronę internetową
- Wyszukiwarki
- To także twoja Wikipedia
- Ulubione zawsze pod ręką
- Wtyczka dobra na wszystko
 
Czyli jak ulepszyć Internet Explorera
- Nie taki eBay straszny!
 
Bardzo praktyczny poradnik po największym na świecie serwisie aukcyjnym
- Sekrety haseł
- Zabezpiecz galerię!
 
Zabezpieczanie galerii internetowych przed plagiatem
- Zabezpieczanie obrazów przy użyciu PHP
- XTE - skórki dla PostNuke'a
- HTML: cytaty, wykazy, elementy DIV i SPAN
- Warstwy lepsze niż tabele
- Systemy CMS: PostNuke

Copyright 2003 - 2008 Paweł Goc, Wydawnictwo AVT. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i publikowanie zawartych tu tekstów bez pisemnej zgody autora bądź wydawnictwa zabronione.